Somizi's reality show wins a Safta as The River scoops 10 awards

Imbewu named most popular soapie or telenovela

30 April 2020 - 06:47 By Kyle Zeeman
Somizi's reality show won Best Structured or Docu-reality Show at this year's Saftas.
Somizi's reality show won Best Structured or Docu-reality Show at this year's Saftas.
Image: Somizi's Instagram

Somizi was once again the toast of the town on Wednesday after his reality show, Living The Dream With Somizi, scooped a South African Film & Television Award (Safta).

The awards were held online due to the Covid-19 outbreak and hosted by seasoned radio and TV personality Dineo Ranaka.

Somizi's reality show won Best Structured or Docu-reality Show.

Mzansi Magic's The River was a major winner at the awards, scooping 10 different prizes, including Best Achievement in Directing - Telenovela and Best Telenovela.

The show's Sindi Dlathu won the Best Actress - Telenovela award for her often-flawless performances as Lindiwe on the show, while Mary-Anne Barlow won Best Supporting Actress- Telenovela for her character Gail.

Kgomotso Christopher may have left Scandal! but she still bagged a Best Supporting Actress - TV Soapie award for her role as Yvonne Langa.

Bongile Mantsai walked away with two awards, one for Best Actor - Feature Film and Best Actor- Soap for his roles on Knuckle City and Scandal! respectively.

Loyiso MacDonald won Best Supporting Actor - Telenovela for his role in The Queen.

Best Actress in a TV Drama went to Florence Masebe for her role in the The Republic, while Wiseman Mncube from eHostela won best actor.

iThemba's Brenda Ngxoli won the Best Supporting Actress in a TV Drama, while Seputla Sebogodi's role on The Republic earned him a Best Supporting Actor - TV Drama award.

The Lifetime Achiever Award went to Thembi Mtshali-Jones.

Rhythm City won the Best Soap award, while The Republic scooped the Best TV Drama prize. Imbewu walked away with the Most Popular Soapie/Telenovela prize.

In the film categories, Knuckle City, SA’s official Oscars entry for 2019, bagged six wins.

Here's a list of the winners:

  • Best Short Film: The Letter Reader
  • Best Student Film: Moya
  • Best Achievement in Directing - Telenovela: The River
  • Best Achievement in Directing - TV Soap: Rhythm City
  • Best Achievement in Scriptwriting - Telenovela: The River
  • Best Achievement in Scriptwriting - TV Soap: Getroud met Rugby
  • Best Achievement In Original Music/Score - Telenovela: Isibaya
  • Best Achievement in Editing - Telenovela: The River
  • Best Achievement in Sound - TV Soap/Telenovela: The River
  • Best Achievement in Cinematography - Telenovela: The River
  • Best Achievement in Wardrobe - TV Soap/Telenovela: The River
  • Best Achievement in  Make-Up and Hairstyling - TV Soap/Telenovela: The River
  • Best Achievement in Art Direction - TV Soap/Telenovela: Arendsvlei
  • Best Actress - Telenovela: Sindi Dlathu - The River
  • Best Actor - Telenovela: Roberto Kyle- Arendsvl
  • Best Supporting Actress - Telenovela: Mary-Anne Barlow - The River
  • Best Supporting Actor - Telenovela: Loyiso MacDonald - The Queen
  • Best Actress - TV Soap: Denise Newman - Suidooster
  • Best Actor - TV Soap: Bongile Mantsai - Scandal!
  • Best Supporting Actress - TV Soap: Kgomotso Christopher - Scandal!
  • Best Supporting Actor - TV Soap: Mncedisi Shabangu - Rhythm City
  • Best TV Soap: Rhythm City
  • Best Telenovela: The River
  • Best Achievement in Directing - TV Drama: The Republic
  • Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama: The Republic
  • Best Achievement in Editing - TV Drama: Spreeus
  • Best Achievement in Sound - TV Drama: The Republic
  • Best  Achievement in Original Music/Score - TV Drama: Spreeus
  • Best Achievement in Art Direction - TV Drama: Shadow
  • Best Achievement in Wardrobe - TV Drama: Ifalakhe
  • Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama: Ifalakhe
  • Best Achievement in Cinematography - TV Drama: The Republic
  • Best Actress - TV Drama: Florence Masebe - The Republic
  • Best Actor - TV Drama: Wiseman Mncube - eHostela
  • Best Supporting Actress - TV Drama: Brenda Ngxoli - iThemba
  • Best Supporting Actor - TV Drama: Seputla Sebogodi - The Republic
  • Best TV Drama: The Republic
  • Best Achievement in Directing - Documentary Feature: Buddha in Africa
  • Best Achievement in Cinematography - Documentary: The Sound of Masks
  • Best Achievement in Editing - Documentary: The Fun's Not Over: The James Phillips Story
  • Best Achievement in Sound - Documentary Feature: Dying for Gold
  • Best Documentary Feature: Buddha in Africa
  • Best Natural History and Environmental Programme: STROOP: Journey into the Rhino Horn War
  • Discretionary Award - Natural History and Environmental Programme on Innovative Research: Cave Crocs of Gabon
  • Best Children’s Programme: Words and Numbers Series 9
  • Best Competition Reality Show: Ultimate Braai Master
  • Best Structured or Docu-reality Show: Living The Dream With Somizi Season 4
  • Best International Format Show: Celebrity Game Night S1
  • Best Factual & Educational Programme: Op Seer Se Spoor
  • Best Current Affairs Programme: Checkpoint - Work Hazards
  • Best Variety Show: Mooi
  • Best Youth Programme: MTV Shuga Down South 2
  • Best Entertainment Programme: Emo 30 Jaar In Musiek
  • Best Lifestyle Programme: Elders: Japan
  • Best Made for TV Movie: Droomman
  • Best Achievement in Directing - Feature Film: Knuckle City
  • Best Achievement in Scriptwriting - Feature Film: Fiela se Kind
  • Best Achievement in Cinematography - Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer
  • Best Achievement in Sound Design - Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer
  • Best Achievement in Original Music/Score - Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer
  • Best Achievement in Editing - Feature Film: Knuckle City
  • Best Achievement in  Production Design - Feature Film: Knuckle City
  • Best Achievement in Costume Design - Feature Film: Back of the Moon
  • Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - Feature Film: Knuckle City
  • Best Actress - Feature Film: Clementine Mosimane -Poppie Nongena 
  • Best Actor - Feature Film: Bongile Mantsai - Knuckle City
  • Best Supporting Actress - Feature Film: Anna-Mart van der Merwe -Poppie Nongena
  • Best Supporting Actor - Feature Film: Patrick Ndlovu - Knuckle City
  • Best Feature Film: Fiela se Kind
  • Lifetime Achiever Award: Thembi Mtshali-Jones
  • Youth Achiever Award: Thabo Welcome
  • Outstanding Person with Disability Contributor Award: Boitsheko Keabetswe Malebo Matlhage
  • Outstanding Provincial Contributor Award: Luzuko Dilima
  • Emerging Filmmaker Award: Vusi Africa Sindane
  • Best TV Presenter: Entle Bizana - Hectic on 3
  • Most Popular TV Soap/Telenovela: Imbewu

X